Lamelki bukowe do łączenia i montażu płyt drewnianych i MDF
W celu połączenia dwóch płyt drewnianych czy płyt MDF podczas produkcji czy renowacji mebli i innych przedmiotów, używa się kołków płaskich, inaczej lamelek, które są również nazywane Lamello.
Najpierw należy wyfrezować rowek w elementach, które mają być połączone za pomocą lamelek bukowych. Lamele są wkładane do rowka z dodatkiem kleju i łączą ze sobą elementy. Połączenie należy dociskać do momentu związania kleju, co zajmuje około godziny.
Lamelki to rodzaj kołków płaskich z drewna bukowego
Lamelki mają wiele zalet w porównaniu z połączeniami z tradycyjnymi kołkami drewnianymi. Klejenie Lamello toleruje większe różnice wymiarowe, nie trzeba pracować tak precyzyjnie. Położenie lamelki można zmieniać w kierunku rowka, położenie części obrabianego przedmiotu można nadal korygować podczas klejenia. Taki płaski kołek zapewnia mocniejsze połączenie drewna, ponieważ powierzchnia styku jest większa niż w przypadku cylindrycznego kołka drewnianego. Lamelki mają zwykle grubość około 4 mm i są dostępne w różnych rozmiarach. Kupimy je w paczkach po 1000 sztuk, mieszane lub w jednym rozmiarze.
Rozmiary są oznaczone jako 0, 10 i 20, a im większy numer, tym lamelka będzie większa. Praca z kołkami płaskimi wymaga bardzo precyzyjnego podejścia podczas frezowania rowków, aby poszczególne elementy pasowały do siebie. Dzięki sklejeniu małych płyt warstwami powstaje wysoce stabilny element łączący do połączeń narożnych drewna i ramy. Dla optymalnej przyczepności lamelki z prasowanego i laminowanego drewna bukowego nie mają gładkiej powierzchni, ale mają tłoczone, krzyżowe rowki, które gwarantują idealne sklejenie płyt z drewna czy MDF.
Płaskie kołki drewniane, czyli lamelki, znajdują zastosowanie w budownictwie drewnianym i meblarskim. Są one wykonane z twardego drewna bukowego i nadają się do łączenia montażowego wszystkich rodzajów drewna litego i materiałów drewnopochodnych. Niektóre rodzaje kołków płaskich nie są pokrywane klejem, lecz moczone w wodzie przed montażem. Następnie pęcznieją w rowku i zabezpieczają w ten sposób połączenie dwóch drewnianych elementów.