Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?
Instalacje fotowoltaiczne niosą ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Z czasem jednak może okazać się, że nasza fotowoltaika jest zbyt mała, by odpowiedzieć na potrzeby wszystkich domowników. Nic dziwnego, że coraz więcej osób próbuje dowiedzieć się, czy możliwa jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Odpowiadamy więc na najczęściej zadawane pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Zużycie energii elektrycznej a rozbudowa systemów fotowoltaicznych
Aby móc w pełni wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą fotowoltaika, konieczne jest jej dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników. To właśnie dlatego profesjonalne firmy fotowoltaiczne, takie jak chociażby Fotowoltaika Kraków SEVRO – montaż, serwis, dofinansowanie, biorą pod uwagę nie tylko bieżące zużycie energii elektrycznej, ale również i inwestycje, które planowane są w przyszłości.
Nie zawsze jednak koncepcja ta okazuje się wystarczająca. Przeprowadzane sukcesywnie badania wskazują bowiem jednoznacznie na tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej. To z kolei generuje konieczność poszukiwania nowych rozwiązań. Jednym z nich jest rozbudowa fotowoltaiki, która w zdecydowanej większości przypadków, nie powinna przysporzyć większych problemów.
Jak wygląda rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w praktyce?
Wbrew pozorom, rozbudowa systemów fotowoltaicznych nie opiera się wyłącznie na zamontowaniu kolejnych modułów. Należy tutaj bowiem uwzględnić cały szereg dodatkowych aspektów, takich jak moc zainstalowanych już paneli, a także dostępna ilość miejsca.
Warto podkreślić jednocześnie, że zarówno moc, jak i ilość modułów, musi być powiązana z falownikiem, stanowiącym niezwykle istotny element całego systemu. Rozbudowa będzie różniła się więc w zależności od tego czy instalacja fotowoltaiczna montowana była z jednym centralnym falownikiem, czy też z wieloma oddzielnymi urządzeniami tego typu.
Falownik a rozbudowa fotowoltaiki – co musisz wiedzieć?
W instalacji fotowoltaicznej z centralnym falownikiem wszystkie panele będą pracować z mocą, jaką posiada najsłabszy z nich. Dlatego też rozbudowując taką fotowoltaikę, należy zwrócić szczególną uwagę, by nowe panele posiadały identyczną moc jak te, które tworzą już system wykorzystywany w danym gospodarstwie domowym. Tylko w ten sposób możliwe stanie się wykorzystanie całego potencjału instalacji. Zdecydowanie łatwiej wygląda sytuacja, gdy każdy panel posiada niewielkich rozmiarów falownik, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie. W tym przypadku rozbudowa fotowoltaiki będzie sprowadzała się do montażu odpowiedniej ilości modułów, wraz z mikroinweterami dla każdego z nich.
Na co zwrócić uwagę, rozbudowując samodzielnie instalację PV?
Powiększenie instalacji fotowoltaicznej generuje dodatkowe koszty. W celu ich minimalizacji wiele osób zastanawia się nad jej samodzielną rozbudową. Rozwiązanie to obarczone jest jednak sporym ryzykiem, o czym warto wiedzieć, zanim rozpoczniemy przygotowania do takiej inwestycji. Przede wszystkim w trakcie instalacji nowych modułów osoba bez doświadczenia może popełnić wiele istotnych błędów, rzutujących na pracę systemu.
Wśród najbardziej niebezpiecznych wymienia się głównie złe dopasowanie lub nieprawidłową instalację złączek MC4, co może doprowadzić do przykrych konsekwencji, włącznie z pożarem. Taka ingerencja w systemy fotowoltaiczne wiąże się również z utratą gwarancji, oferowanej przez firmy, zajmujące się ich montażem. Samodzielna rozbudowa fotowoltaiki niesie ze sobą także zagrożenie zdrowia lub życia, gdyż osoba podejmująca takie wyzwanie będzie pracować w systemach pod wysokim napięciem, umieszczonych często na dużych wysokościach. Warto przemyśleć te argumenty, oddając rozbudowę fotowoltaiki w ręce fachowców.
Czy rozbudowa fotowoltaiki musi zostać zgłoszona?
Zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej jest w naszym kraju obowiązkowe, a brak takich działań wiąże się z nałożeniem na prosumenta stosownej kary finansowej. Jeśli moc umowna nowej mikroinstalacji nie będzie przekraczać mocy przyłączeniowej, niezbędny będzie wniosek zgłoszeniowy, schemat instalacji oraz karty katalogowe i parametry techniczne urządzeń, wykorzystanych w trakcie inwestycji.
Warto podkreślić przy tym, że Operator Systemu Dystrybucyjnego może odrzucić złożony wniosek. Dzieje się tak wówczas, gdy zwiększenie mocy mikroinstalacji stworzy zagrożenie dla systemu elektroenergetycznego lub gdy zamiana taka będzie nieopłacalna.