Czy warto kupić domek holenderski? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania!
Domki holenderskie to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań wśród osób poszukujących tanich i szybkich metod budowlanych na wymarzone miejsce wypoczynku. Równie często można je spotkać w ośrodkach wypoczynkowych, gdzie stanowią ciekawą alternatywę dla zatłoczonych hoteli. Wszystko to sprawia, że na rynku znajdziemy sporo firm zajmujących się sprzedażą domków holenderskich w różnych standardach i przedziałach cenowych. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego typu domku lub interesują Cię jego wady i zalety, koniecznie przeczytaj dalszą część tego tekstu.
Komu mogą spodobać się domki holenderskie?
Na zakup domku holenderskiego decydują się głównie osoby prywatne, które marzą o niedrogim i szybkim rozwiązaniu budowlanym umożliwiającym relaks na łonie natury. Bardzo często są to osoby młode, których nie stać na budowę bądź zakup tradycyjnego domku letniskowego lub osoby, które nie chcą czekać kilka miesięcy na zakończenie procesu budowlanego. Domki holenderskie to również częsty wybór właścicieli ośrodków wypoczynkowych, ponieważ konstrukcje te pozwalają stworzyć ciekawy i dochodowy biznes niewielkim nakładem środków.
Jak zbudowany jest typowy domek holenderski?
Domki holenderskie to konstrukcje budowane na ramie stalowej wyposażonej w koła. Zewnętrzne ściany domku najczęściej wykonuje się z paneli z PCV lub blachy. Zdarzają się również domki wykończone drewnem, jednak jest to nieco droższa opcja. W przypadku modeli całorocznych domków holenderskich ściany wypełnione są dodatkowo materiałem termoizolacyjnym. Dach domku holenderskiego zazwyczaj wykończony jest blachą lub papą.
Domki holenderskie wyposażone są we wszelkie niezbędne do codziennego funkcjonowania media, dlatego na zewnątrz ich konstrukcji wyprowadzone są przyłącza: wodne, kanalizacyjne, elektryczne oraz gazowe. Standardowa powierzchnia domku holenderskiego to od 25 do 50 m2, co czyni je ciekawą alternatywą dla tradycyjnej kawalerki.
Co ważne domki holenderskie nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach, ponieważ w ich przypadku nie obowiązują przepisy o przyczepach kempingowych. Oznacza to, że domek musi zostać przetransportowany w dane miejsce na lawecie i ustawiony za pomocą dźwigu.
Jakie są zalety i wady domków holenderskich?
Największą zaletą domków holenderskich jest ich cena, która jest nieporównywalnie niższa niż komfort, który oferują. Wystarczy spojrzeć na przykładowy cennik domków holenderskich, by przekonać się, jak korzystna może być to inwestycja.
Wśród innych zalet domków holenderskich wymienić można jeszcze:
-
możliwość całorocznego zamieszkiwania domku,
-
stosunkowo dużą powierzchnię i komfortowy rozkład pomieszczeń,
-
wyposażenie we wszystkie niezbędne media,
-
możliwość przetransportowania w dowolne miejsce,
-
wygodę z uwagi na gotową konstrukcję, którą po zakupie wystarczy postawić w wybranym miejscu.
Domki holenderskie są wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem, jednak tak jak każda konstrukcja mają niewielkie wady. W wielu przypadkach są one podatne na korozję oraz pojawienie się wilgoci, które mogą utrudniać relaks. Słabej jakości domki mogą również charakteryzować się nie najlepszą termicznością, co oznacza, że konstrukcja taka będzie się szybko nagrzewać latem i tak samo szybko wychładzać zimą.