Pompy ciepła a smart home – jakie są możliwości integracji?
Pompy ciepła to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu i wody użytkowej. Równocześnie jest to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenie, które daje nam komfort użytkowania, a nawet możliwość integracji pompy ciepła z systemem inteligentnego domu. Jak działa pompa ciepła i jakie korzyści płyną z połączenia jej z inteligentnym domem, dowiesz się, czytając dalszą część tekstu.
Czym jest pompa ciepła i w jaki sposób działa?
Pompa ciepła to urządzenie zapewniające energię niezbędną do ogrzania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Swoim działaniem przypomina nieco lodówkę, jednak, zamiast oddawać ciepło na zewnątrz pompa pobiera powietrze z otoczenia, by w procesie sprężenia uzyskało ono temperaturę 60-70°C, a następnie powędrowało do układu grzewczego domu. W ten sposób zyskujemy możliwość ekologicznego ogrzania domu i wody użytkowej bez konieczności korzystania ze konwencjonalnych źródeł grzewczych. ~https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/
Decydując się na instalację tego typu urządzenia, trzeba zatem pamiętać, że nie wytwarza ono samodzielnie ciepła, lecz przenosi je z jednego miejsca w inne. Do tego procesu niezbędna jest energia elektryczna. Co istotne, urządzenia tego typu zadowalają się stosunkowo niewielką ilością prądu potrzebną do zapewnienia użytkownikom komfortu cieplnego i sporej ilości ciepłej wody użytkowej, a wskaźnik ten nazywamy sprawnością energetyczną COP lub SCOP.
Jakie rodzaje systemów smart home możemy wymienić?
Systemy typu smart home, czyli tzw. „inteligentny dom” możemy podzielić na trzy grupy:
-
Systemy zintegrowane, działające jak jeden wielki ekosystem, który daje szerokie możliwości integracyjne. Co więcej, nie wymagają one od użytkownika posiadania wiedzy specjalistycznej, a z obsługą całego systemu poradzi sobie praktycznie każdy. Jedyna wada tych urządzeń jest wysoka cena.
-
Systemy DIY (czyli Do-It-Yourself), w których każdy element dostarczany jest oddzielnie przez innego producenta. Elementem łączącym jest tutaj komunikacja odbywająca się za pomocą wspólnego protokołu obsługiwanego przez centralę i akcesoria. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest cena, jednak konfiguracja całego systemu wymaga pewnej wiedzy, a nawet smykałki do technologii.
-
Samodzielne aplikacje, które w istocie nie tworzą zestawu smart home, a jedynie umożliwiają konfigurację oraz monitorowanie różnych urządzeń, takich jak pompa ciepła.
Jakie są korzyści integracji obu urządzeń?
Integracja pompy ciepła i systemu inteligentnego domu to bardzo dobre rozwiązanie, które może przynieść nam korzyści w postaci:
-
wygodniejszego i zdecydowanie łatwiejszego ustawiania harmonogramu pracy pompy ciepła – zaawansowane technologicznie interfejsy aplikacji służących do zarządzania pompą ciepła umożliwiają wygodniejsze zarządzanie harmonogramem pracy urządzenia. Co więcej, większość aplikacji pozwala na układanie dedykowanych harmonogramów na każdy dzień tygodnia, konfigurowanie krzywej cieplnej oraz określanie temperatury pomieszczenia w danej porze dnia.
-
zdalnego sterowania pompą ciepła – zintegrowanie urządzeń pozwala na sterowanie pompą ciepła z dowolnego miejsca na świecie, dzięki czemu przebywając poza domem, możemy ustawić czas ogrzewania, tak by wnętrze było gotowe na nasz powrót.
-
możliwości ustawiania odrębnych temperatur w danym pomieszczeniu – rozszerzenie systemu o czujniki i termostaty pokojowe pozwala na indywidualne dopasowywanie temperatury do każdego pomieszczenia w domu.