Dlaczego włosy wypadają?
Nawet u zdrowego człowieka wypadanie włosów, w pewnych liczebnościach, jest czymś dopuszczalnym.
Nadmierne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.
Często powodem łysienia jest stres, apatia, ale także schorzenia tarczycy na przykład.
Łysienie może być efektem niepożądanym zazywania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej każdego leku powinny być umieszczone informacje dotyczące działań niepożądanych. Jeśli utrata włosów może być uzależnione od kuracji, po zakończeniu objawy powinny ustąpić. Jeśli wypadanie włosów sprowokowane jest niedoborem składników, minerałów czy witamin właściwe ich uzupełnienie powinno zakończyć problem. Przewaznie anemia może mieć wpływ na stan włosów, więc kontrolnie warto sprawdzić poziom żelaza we krwi.
Panowie częściej niż panie zapadają na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata owłosienia na części czołowej czy na czubku głowy (u pań) to oznaka tej choroby. Bez wątpienia i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na nadmierne łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne czy nawet gorączka trwająca kilka dni.
Przeważnie sami powodujemy wzrost utraty włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji.
Zbyt częste suszenie, prostowanie czy koloryzacja bardzo je osłabia.
Wtedy ograniczenie tych czynności i właściwe zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i stan. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z czasem prowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To następnie przyniesie znaczne ubywanie włosów.
Zdrowy człowiek traci w ciagu doby około kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym średnio kilkukrotnie więcej. W tym okresie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala ograniczyć ten proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale i suplementacja ogólna organizmu.