W jakich wnętrzach sprawdzą się kominki narożne?
Kominek to urządzenie grzewcze, które zdecydowanie podnosi atrakcyjność wnętrza i tworzy w nim przyjemną atmosferę. Wiele osób marzy o posiadaniu domowego kominka i nierzadko to marzenie udaje się spełnić. Spora w tym zasługa producentów wkładów kominkowych, którzy oferują różne typy wkładów kominkowych, tym samym umożliwiając budowę kominków zarówno w przestronnych salonach, małych jadalniach, jak i na styku dwóch pomieszczeń. A w jakich wnętrzach sprawdzą się kominki narożne?
Nowoczesne wkłady kominkowe
Bogata oferta wkładów kominkowych powoduje, że każdy może wybrać urządzenie grzewcze odpowiednie do swojego domu. Oczywiście budynek, a właściwie pomieszczenie, w którym ma stanąć kominek, musi spełniać określone warunki. Ważna jest m.in. nośność podłogi, usytuowanie przewodów kominowych czy wentylacja. Wymiary i układ pomieszczenia również mają znacznie, ale czasem problem można rozwiązać wybierając mniejszy wkład, albo urządzenie o innym kształcie.
Wkłady kominkowe dzielimy na stalowe i żeliwne. Nowoczesne kominki buduję się w oparciu o stalowe wkłady z zamkniętym paleniskiem. Wkłady ze stali sprawdzają się zarówno w przypadku kominków konwekcyjnych, jak i kominków z płaszczem wodnym. Poza tym są znacznie lżejsze od żeliwnych, co jest ich dodatkową zaletą.
Kominki domowe na bazie wkładu ze stali
Stal to materiał twardy i trwały, a jednocześnie na tyle elastyczny i łatwy w obróbce, że umożliwia tworzenie różnorodnych wkładów kominkowych. Nowoczesne wkłady kominkowe są zwykle proste w formie, ale mogą być przeszklone z jednej, dwóch, a nawet trzech stron. Drzwiczki kominkowe, a właściwie osadzona w nich szyba, również może przyjmować różne kształty. Wszystko to sprawia, że kominki domowe bardzo się od siebie różnią, mimo każdorazowego zastosowania czarnych wkładów ze stali. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza kominki narożne.
Kominki narożne – do jakich pomieszczeń?
Kominek narożny to taki, który posiada przeszklenia z dwóch stron – szyby łączą się ze sobą i tworzą jeden element, usytuowany na rogu wkładu kominkowego. Połączenie szyb może być wykonane z prawej bądź z lewej strony wkładu, w zależności od tego, w jakim miejscu planujemy go zamontować. Producent kominków narożnych oferuje wkłady z przeszkleniem w różnych konfiguracjach.
Kominki narożne są świetnym wyborem w przypadku, gdy nie ma możliwości wybudowania kominka pośrodku ściany. Jeśli urządzenie musi stanąć w rogu pomieszczenia, kominek narożny szybko rozwiąże problem. Mimo że zostanie umieszczony z boku, dalej zapewni domownikom i gościom możliwość wpatrywania się w ogień. Dalej będzie fantastycznie rozświetlał wnętrze i tworzył przyjemną atmosferę.
Kominek narożny sprawdzi się także w otwartych salonach z kuchnią, jadalnią lub przestronnym holem, gdy pomieszczenia tworzą razem układ w kształcie litery „L”. Kominek może stanąć na styku takich pomieszczeń. Urządzenie narożne sprawdzi się także wówczas, gdy chcemy postawić kominek pośrodku pomieszczenia, uprzednio wykonując tam ściankę lub słup.