Rekuperator – oszczędność i komfort w jednym!
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, pozwala odzyskać energię cieplną i ponownie ją wykorzystać.
Dodatkowo zwiększa komfort domowników przez filtrowanie i dostarczanie świeżego, czystego, pozbawionego kurzu i alergenów powietrza! Czyste powietrze jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym nie tylko na nasze zdrowie, ale także komfort życia. Nieraz, pomimo działającej tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, otwieramy okna by przewietrzyć dom i wpuścić do niego świeże powietrze. Zdarza się to także w sezonie jesienno-zimowym. Niestety, wpuszczanie zimnego powietrza nie jest ekonomiczne. Energię, którą wykorzystaliśmy do nagrzania powietrza, tracimy bowiem podczas wietrzenia bezpowrotnie. Co więcej, do wewnątrz wpuszczamy nie tylko powietrze zimne, ale, wraz z nim, nierzadko także zanieczyszczenia oraz smog. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala dostarczać świeże powietrze przez całą dobę, na dodatek nie tracąc przy tym energii w postaci ciepła. Co więcej, oczyszcza je z kurzu oraz szkodliwych zanieczyszczeń. To rekuperacja!
Rekuperacja
Rekuperator to urządzenie, które pozwala ponownie wykorzystać energię, którą zużyliśmy do ogrzania powietrza w domu. Proces rekuperacji polega bowiem na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza i oddaniu go do powietrza nawiewanego, przy czym oba strumienie powietrza nie mieszają się. Dzięki temu mechanizmowi świeże powietrze napływające do pomieszczenia ma temperaturę zbliżoną do tego w budynku i wystarczy je jedynie dogrzać przez co zaoszczędzamy energię.
Zasada działania rekuperacji wygląda następująco: świeże powietrze pobierane jest przez czerpnię znajdującą się na zewnątrz budynku. Kanałami wentylacyjnymi transportowane jest następnie do centrali wentylacyjnej i przechodząc przez filtr trafia do wymiennika ciepła. W nim jest podgrzewane. Centrala wentylacyjna ma wbudowany wentylator przez co odbywa się przepływ powietrza do kanałów, które z kolei rozprowadzają powietrze po całym budynku. Zanieczyszczone, zużyte powietrze jest wyciągane z pomieszczenia przez kratki wywiewne i kanałami kierowane do centrali. Tam, przy użyciu wentylatora wyciągowego odbywa się transport powietrza przez filtr do rekuperatora. W wymienniku ciepło ze zużytego powietrza jest „odbierane” i po przepłynięciu przez kanały kierowane do wyrzutni powietrza i na zewnątrz budynku.
Rekuperator – komfort i oszczędność w jednym!
Zalety rekuperacji można wymieniać bez końca. Przede wszystkim zapewnia ona prawidłową wentylację budynku niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Świeże powietrze dostaje się do wewnątrz 24 godziny na dobę.
Dzięki pracy rekuperatora nie dostają się do środka zapachy z wewnątrz, a także kurz i pyłki. Co więcej, przy zastosowaniu odpowiednich filtrów do wnętrza nie przedostaje się także szkodliwy dla zdrowia smog. Rekuperator pozwala usunąć wilgoć z pomieszczeń i zmniejszyć hałas. Niezawodne rekuperatory znajdziesz na defro.pl/k,65,rekuperatory.html.
Wentylacja mechaniczna wybierana jest jednak także ze względu na inny ważny aspekt – oszczędności. Rekuperator pozwala na odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń, dzięki czemu koszty ogrzewania w sezonie grzewczym mogą być niższe nawet o 40 procent! Oszczędza się również czas. Gdy w domu jest mniej kurzu swój czas można przeznaczyć nie na sprzątanie, ale na przyjemności!