Czym się różni VRF od multisplit?
Liczba osób, zainteresowanych montażem klimatyzacji, ustawicznie rośnie. Wśród rozwiązań, które wybierane są najczęściej, wymienić trzeba układy typu split. W sytuacji, gdy konieczne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w obiekcie o większej powierzchni i kubaturze, dobrym pomysłem może być jednak zastosowanie klimatyzacji multisplit lub VRF. Czym różnią się te systemy?
Split, multisplit, VRF — co oznaczają te nazwy?
Systemy klimatyzacji mogą mieć zróżnicowaną budowę. Najprostsze są układy typu split — składają się one z jednostki zewnętrznej, jednostki wewnętrznej oraz instalacji, w której krąży czynnik chłodniczy. Świetnie sprawdzają się one wówczas, gdy należy zapewnić komfort cieplny w niewielkim pomieszczeniu biurowym lub mieszkaniu. Systemy multisplit są bardziej złożone. W ich ramach działa jedna jednostka zewnętrzna oraz kilka jednostek wewnętrznych.
Najbardziej zaawansowaną konstrukcją charakteryzują się systemy VRF (Variable Refrigerant Flow). Składają się one z wielu jednostek, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Szczegółowy opis zasad ich funkcjonowania znaleźć można na stronie Klimatyzacja VRF, należącej do jednego z czołowych dostawców rozwiązań tego typu. Systemy te są również coraz popularniejsze. Wynika to m.in. z ich wysokiej funkcjonalności i możliwości zastosowania w budynkach o różnej powierzchni i przeznaczeniu.
Jakie korzyści może dać użycie klimatyzacji VRF?
Zastosowanie klimatyzacji VRF pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury w każdym zakątku obiektu, obsługiwanego przez taki system. Co ciekawe, możliwe jest również różnicowanie sposobu jego działania: w niektórych strefach temperatura może być obniżana, podczas gdy w innych — zwiększana. Pozwala to nie tylko zapewnić użytkownikom pełen komfort, lecz również ograniczyć koszty działania klimatyzacji (do ogrzewania może być użyte ciepło, pobrane z pomieszczeń chłodzonych).
VRF i multisplit — podobieństwa i różnice
Na pierwszy rzut oka klimatyzację VRF trudno odróżnić od multisplit: jednostki obu układów mają podobne gabaryty oraz wygląd. Różnice pojawiają się dopiero wówczas, gdy spojrzymy na parametry i budowę tych systemów. Dotyczą one na przykład:
- Ilości jednostek wewnętrznych, jakie mogą zostać podłączone do jednostki zewnętrznej. W przypadku systemu multisplit ich liczba nie przekracza najczęściej ośmiu. W klasycznym układzie typu VRF nie ma praktycznie ograniczeń w tej kwestii (przypomnijmy, że w systemach takich może występować również wiele jednostek zewnętrznych).
- Mocy chłodniczej. W przypadku klimatyzacji multisplit wynosi ona zazwyczaj od 5 do 16 kW, dla VRF standardem jest co najmniej 20 kW. Na dodatek systemy drugiego z omawianych typów projektowane są zazwyczaj na zamówienie konkretnego podmiotu lub osoby, ich parametry dostosowywane są więc do potrzeb klienta.
Najważniejsza różnica pomiędzy VRF i multisplit tkwi jednak w sposobie sterowania.
Czym różnią się systemy sterowania VRF i multisplit?
Systemy multisplit sterowane są zazwyczaj z poziomu pilota lub za pomocą urządzeń stacjonarnych, zainstalowanych na ścianach. W przypadku klimatyzacji VRF możliwe jest zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań — dostępne są na przykład systemy optymalizujące zużycie energii, pozwalające na zaprogramowanie harmonogramów chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń (lub poszczególnych ich stref), a nawet na samoczynne uruchamianie klimatyzacji po wykryciu ruchu. Możliwe jest również połączenie klimatyzacji VRF z oprogramowaniem do automatycznego rozliczania kosztów zużycia prądu.
Gdzie stosowane są systemy VRF i multisplit?
Systemy multisplit montowane są zazwyczaj w domach jednorodzinnych i niewielkich biurach. Spektrum zastosowań klimatyzacji VRF jest znacznie szersze — układy te używane są między innymi w:
- biurowcach;
- halach magazynowych i centrach logistycznych;
- obiektach przemysłowych;
- hotelach.
Oczywiście możliwe jest również użycie ich do chłodzenia lub ogrzewania domów i mieszkań (rozwiązanie to wybierają chętnie na przykład ci posiadacze nieruchomości, którym zależy na wysokim stopniu automatyzacji obsługi).