Butelki filtrujące – dlaczego warto ich używać
Nadchodzi lato. Jak lato – to i wysokie temperatury, a wraz z nimi – większe zapotrzebowanie na płyny. Według różnych badań, człowiek powinien przyjmować ok. 2 litrów wody dziennie. W czasie upałów ta ilość wzrasta. Jak się zabezpieczać przed uczuciem pragnienia? Sposoby są różne – możemy kupować w sklepie wodę butelkowaną, ale to generuje sporo niepotrzebnych plastikowych odpadów. Można także pić tzw. kranówkę, ale jej jakość czasem pozostawia wiele do życzenia. Jaki jest zatem złoty środek?
Butelki filtrujące – czym są?
Nawiązując do ostatniego zdania wstępu – oczywiście, że jest! Butelki filtrujące, bo o nich mowa to rozwiązanie, które dostępne jest w naszym kraju już od paru lat i jego popularność stale rośnie. Założenie jest niezwykle proste. Decydując się na zakup, otrzymujemy zestaw składający się z dwóch elementów – jak nie trudno się domyślić – butelki oraz filtra. Tenże filtr zawiera węgiel aktywny, otrzymywany z drewna i odpadów roślinnych (głównie skorupka kokosa i słoma). Takie rozwiązanie ma dwie zalety – jest tanie oraz ekologiczne.
Wiedząc już z czym mamy do czynienia, warto zastanowić się nad zasadą działania. Jest ona bardzo prosta – węgiel aktywny ma właściwości adsorpcyjne, co oznacza, że zatrzymuje szkodliwe cząsteczki rdzy, chloru i piasku zawarte w wodze, dodatkowo ją zmiękczając i pozbawiając nieprzyjemnego zapachu. Proces filtracji następuje bezpośrednio podczas picia, nie ma więc konieczności czekania, aż woda zostanie odpowiednio przesączona.
Butelki filtrujące – jak korzystać?
Wiedząc już z czym mamy do czynienia oraz jakie są zasady działania, czas przejść do kolejnego etapu, jakim jest odpowiednie użytkowanie oraz konserwacja. Jak już wspominałem – pić można bezpośrednio po uzupełnieniu. Filtr działa na bieżąco – to jest już wyjaśnione. Należy tak naprawdę pamiętać o tym by regularnie wymieniać filtr. Standardowo, przyjmuje się, że nowy powinien być zakładany co ok. 30 dni, ale wszystko tak naprawdę zależy od szeregu czynników. Przede wszystkim – od tego jak często będzie on wykorzystywany, ale także od poziomu twardości wody. Zdarzają się butelki wyposażone we wskaźnik zużycia wkładu, ale nieczęsto – taki dodatek najczęściej mają dzbanki filtrujące (których zasada jest nota bene bardzo podobna).
Plusy i minusy
Nietrudno sobie wyobrazić jakie zalety mają butelki filtrujące, jest ich cały szereg:
- Ekologia – butelka jest wykonana z wytrzymałego tworzywa, niełatwo ją uszkodzić, a filtry są naturalne i wymienne. Oznacza to, ze korzystać możemy przez wiele miesięcy, a nawet dłużej, nie przyczyniając się do powstawania nadmiernej ilości odpadów, jak w przypadku klasycznej wody butelkowanej.
- Koszt – butelka filtrująca kosztuje niewiele – dostać ją można już za 25 złotych. Taki jednorazowy wydatek oznacza, że nie musimy więcej kupować wody mineralnej w sklepie, więc nawet doliczając koszt wymiany filtra co miesiąc-dwa, i tak oszczędzamy naprawdę sporo pieniędzy.
- Praktyczność – Niezależnie zatem czy będziemy w domu, pracy, restauracji czy na siłowni – butelkę filtrującą możemy uzupełnić zawsze tam, gdzie będzie dostęp do bieżącej wody.
Jak to wygląda z wadami – czy jakieś w ogóle istnieją? Cóż, z którejkolwiek strony by nie podejść i jak dogłębnie by nie szukać – minusów po prostu nie widać. Woda z butelki filtrującej jest nieszkodliwa, doskonale gasi pragnienie (niektóre filtry dodatkowo wzbogacają wodę o dodatkowe minerały), a dodatkowo dochodzi aspekt ekologii oraz oszczędności. Nie pozostaje zatem nic innego jak w ramach odpowiedniego przygotowania się do pory letniej, zaopatrzyć się w swoją i pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Nasz organizm z pewnością to doceni! Najlepszej jakości butelki filtrujące są na stronie: https://dafi.pl/butelki-filtrujace.