O co spytać adwokata od spraw o odszkodowania za szkody górnicze?
Odszkodowanie za szkody górnicze można uzyskać – przydać się tu może pomoc adwokata. O co dobrze spytać specjalistę?
Ile kosztuje prowadzenie sprawy o odszkodowania górnicze?
Zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretnym prawnikiem warto zadać pytanie – ile kosztuje prowadzenie sprawy o odszkodowania górnicze? Na pewno uwzględniony zostanie poziom skomplikowania sprawy, wysokość odszkodowania, trudno to jednak samodzielnie wycenić, nawet nieźle znając stawki rynkowe. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w temacie sprawy o odszkodowania za szkody górnicze, warto przyswoić jak najwięcej informacji, ze stron, jak na przykład https://pirozek.pl/szkody-gornicze-odszkodowania-gornicze/ , gdzie treści publikowane są przez osoby zajmujące się prawem na co dzień. Po zdobyciu możliwie jak największej ilości informacji oszacowanie skomplikowania sprawy może okazać się łatwiejsze.
Jak wycenić szkody górnicze?
Wycena szkód górniczych nie jest łatwa. Przede wszystkim, przeanalizować należy sytuację terenową. Rzeczoznawca powinien przeprowadzić oględziny, które pozwolą zweryfikować jaki rodzaj szkód nastąpił, co było ich przyczyną. Powinien też porównać stan techniczny budynku z dokumentacją prezentującą tenże przed szkodą. Do wyceny szkód górniczych potrzebna jest wiedza nie tylko o budownictwie, ale również dotycząca geologii danego terenu. Efektem oględzin powinien być raport i kosztorys naprawczy.
Jakie zniszczenia kwalifikują się do odszkodowania za szkody górnicze?
Różnego rodzaju zniszczenia kwalifikują się do odszkodowania za szkody górnicze. Mogą to być na przykład uszkodzenia w zakresie budynków mieszkalnych, takich jak pęknięcia ścian czy zalania. Szkodą górniczą mogą być też uszkodzenia gruntów – podtopienia, a nawet uszkodzenia maszyn. Osobną kwestią jest zniszczenie czy nawet uszkodzenie plonów.
Czy odszkodowanie za szkody górnicze można uzyskać po zamknięciu kopalni?
Niektóre osoby myślą, że odszkodowanie za szkody górnicze jest nie do uzyskania po zamknięciu kopalni. Ponieważ jednak często szkody występują po latach, ustawodawca przewidział taką sytuację – jeśli nie da się ustalić zakładu górniczego, który odpowiedzialny jest za szkodę, do odpowiedzialności pociągnąć można przedsiębiorcę, który jest uprawniony do tego, by prowadzić działalność na terenie szkody, na dzień ujawnienia tej szkody. Jeśli i ta ścieżka zawodzi, ścigać można Skarb Państwa.